Poradnik wędkarski

 
 

Cykada na przynętę

Cykada na przynętę
Cykady
 Prawdopodobnie najbardziej niedoceniona przynęta przez polskich wędkarzy. Ich skuteczność wielokrotnie została potwierdzona przez zawodników startujących w licznych zawodach spinningowych.
 
 Ważną cechą a zarazem pozytywną cykady jest jej stosunek masy do wielkości. Często 3 cm przynęta potrafi ważyć nawet 4-8 gram i z tego względu, że środek ciężkości skupiony jest w jednym punkcie odległości jakie możemy osiągnąć przy zarzucaniu cykadą są o niebo  zadziwiające
  Jak nimi łowić?
 
 Cykadę z zupełnym powodzeniem stosować można do połowu okoni, sandaczy i pstrągów. Zastanawiając się czasem dlaczego akurat te gatunki pokochały tę przynętę odpowiedź wydaje się być prosta... okonie i sandacze uwielbiają kiedy to "zdobycz" zrywem ucieka im z pod nosa...i należy to wykorzystać.
 
Jak łowić cykadą? 
 
 Rzuć cykadę najdalej jak to tylko możliwe następnie pozwól opaść je lekko na dno pamiętając o tym by przez cały czas linka była lekko napięta. Lekkimi i płynnymi podciągnięciami prowadź ja parę metrów i ponownie opuść na dno. Brania najczęściej zauważyć można podczas podciągnięć i następują tuż zaraz po oderwaniu cykady od dna. 
· Prowadź przynętę tuż nad dnem powoli i rytmicznie od czasu do czasu unosząc szczytówkę ku górze ( zabójczy sposób na okonie ). 
· Szybki wypad na ryby to metoda na wieczornego sandacza. Bywają też dni kiedy to sandacz atakuję ukleję tuż pod powierzchnią wody więc stosuj wtedy cykadę i prowadź tuż pod lustrem wody.
 Spróbuj łowić także w rzece. Rzuć cykadę w kierunku przeciwnego brzegu i powolnym skręcaniem linki sprowadź ją na tak zwany łuk. W tym miejscu zwykle następuje energiczne branie klenia, jazia, pstrąga...
· Ze względu na masę cykady można swobodnie stosować tę przynętę do "zadań specjalnych". Obławianie głębokich dołków przynosi wielokrotnie najlepsze efekty. Rzuć cykadę na dno wypłukanego pod brzegiem dołka pstrąg nie pozwoli przynęcie uciec z jego kryjówki...
 
Jak dobierać kolory? 
 
· Staraj się dobierać kolor cykady względem barwy otoczenia. Łowiąc w miejscu gdzie dno jest żwirowe lub piaskowe załóż na początek cykadę żółtą. 
· Najbardziej uniwersalnym kolorem jest srebrny i czarny. Srebrne skutecznie imitują narybek, zaś czarne lub grafitowe odzwierciedlają drobne wodne organizmy 
· skuteczność perłowej cykady sprawdź podczas wieczornego i nocnego łowienia...