Poradnik wędkarski

 
 
Chleb

 Jako zanęta nigdy nie wychodzi z mody. Jest tania, czysta i łatwo jest ją przygotować. Wabi praktycznie wszystkie gatunki ryb wszystkie gatunki ryb słodkowodnych za wyjątkiem ryb drapieżnych..

Chleb jest niedocenianą zanętą przez wielu wędkarzy... a szkoda. Nikt już tak jej nie używa powszechnie jak kilkanaście lat temu. Potrafi przyciągnąć okazałe płocie, leszcze, wzdręgi, brzany, klenie, jazie, liny i karpie i inne ryby. Jest skuteczna praktycznie o każdej porze roku bez wyjątku czy to zimowy mroz, czy najbardziej upalne dni lata. Mało tego, chleb potrafi wzbudzić spore  zainteresowanie większych "okazów".
Dlaczego jest tak skuteczny?
 
Dla nas ludzi kromka chleba pachnie i smakuje dość mdło jednak dla ryb właśnie ten niepozorny ale naturalny zapach jest bardzo ponętny. Niektórzy twierdzą, że istotną rolę odgrywa jego barwa. Jasny kolor chleba leżący na dnie zwraca uwagę głodnych ryb. Nie zapominaj również o bułkach,  czy bagietkach ale to bochenek zwykłego chleba stanowi tę doskonałą zanętę. 
 
Dodatki smakowe
 
Przynęty naturalne bez żadnych dodatków smakowych, zapachowych czy barwników, często działają bez zarzutu, niekiedy jednak warto pokusić się o malą odmianę. Bardzo dobrze z chlebem komponują się dodatki smakowe w płynie np. o smaku ochotkki. Występuje jeszcze wiele innych substancji smakowych z którymi warto zacząć eksperymentować.
 
Pamiętaj jednak, żeby nie używać chleba który jest już spleśnialy,  !!!
 
 Haczyk należy wbijać w przynętę od strony miąższu, dopóki nie przebije się przez skórkę i nie ukaże ostrza. Następnie owiń żyłkę wokół skórki i przepuść ją pod kolankiem haczyka. Ponownie wbij ostrze w skórkę w innym miejscu, aby w ten sposób utrzymać żyłkę pod kolankiem. Dzięki temu przynęta nie spadnie z haczyka.