Poradnik wędkarski

 
 

10 sposobów na rybę

10 sposobów na rybę
10 sposobów na rybę

Najczęściej poprzestajemy na kilku metodach przyrządzania ryby, które dobrze znamy. Nie ograniczajmy się do smażenia, pieczenia czy duszenia - możemy ją przygotowywać na co najmniej 10 sposobów

Najczęściej poprzestajemy na kilku dobrze znanych metodach przyrządzania ryb. Nie ograniczajmy się do smażenia, pieczenia czy duszenia. Jakim obróbkom możemy poddać rybę i jak je przeprowadzić? Wystarczy kilka wskazówek, aby potrawa była chrupiąca, jędrna, mięsista, a przede wszystkim - smaczna.

Pierwszą zasadą, którą trzeba zapamiętać, jest to, że mięso ryb jest bardzo delikatne i nie należy go poddawać długotrwałemu podgrzewaniu. Dobrą metodą na przyrządzanie idealnej ryby, jest zestawienie garnka wcześniej z ognia, lub wyłączenie piekarnika i odstawienie na około 10-15 minut, aby mięso było ugotowany w środku, ale nadal soczyste.

Zanim przystąpimy do jakiejkolwiek czynności musimy rybę oczyścić. Myjemy ją pod bieżącą, zimną wodą. Ryby mrożone najczęściej rozmrażamy, chyba, że przygotowujemy je do smażenia. W innych przypadkach zamrożona ryba szybciej się przypala, a mięso może stać się wodniste, niesmaczne i nasiąknie tłuszczem. Rozmrożone, a także świeże ryby dokładnie osuszamy papierowym ręcznikiem.

Ilość technik przyrządzania ryb może nas zadziwić. Możemy je:

- Gotować

Do gotowania najlepiej nadają się ryby chude, jak dorsz i gładzica. Dzięki temu ryby pozostają soczyste.

- Gotować na parze

Ryby gotowane na parze są bardzo soczyste. W ten sposób możemy przyrządzić niemal każdy gatunek ryb. Zamiast wody można użyć bulionu bądź wina.

- Dusić

Podczas gotowania ryby tracą wiele swoich zdrowotnych właściwości, duszenie natomiast pozwala nam je zachować. Do duszenia oprócz niewielkiej ilości wody dodaj białe wino, dzięki niemu ryba będzie miała wspaniały aromat.

- Smażyć

Ryby smażone są niezwykle smaczne. Można je przygotować z chrupiącą panierką, bądź obtoczone jedynie w mące. Do smażenia wybieramy ryby i filety jednakowej wielkości. Małe ryby możemy smażyć w całości, natomiast większe najlepiej jest filetować lub pokroić w dzwonka.

- Piec

Ryby pieczone są niezwykle zdrowe. Jednak nie każdy lubi ich mięso, gdyż często zdarza się nam je przesuszyć. Aby tego uniknąć do pieczenia wybierz tłustą rybę. Przed pieczeniem możesz ją namoczyć w zalewie lub po prostu piecz ją w folii.

- Wędzić

Wędzenie ryby to świetny sposób na jej konserwację. Oczyszczone z łusek i sprawione ryby moczy się w zalewie, osusza, a następnie poddaje działaniu dymu wędzarniczego. Niestety, choć wędzone ryby są niezwykle aromatyczne i bardzo smaczne, w dymie wędzarniczym znajdują się substancje szkodliwe dla naszego organizmu.

- Frytować

Frytowanie to metoda na małe kawałki ryb i filety. Pamiętaj o smażeniu ryb partiami, tak aby tłuszcz się nie oziębił.

- Grillować

Na grillu najlepiej sprawdzają się ryby o zwartym mięsie, jak: okoń, łosoś i pstrąg. Rybę przed grillowaniem namocz przez godzinę w marynacie.

- Suszyć

Suszenie ryb rozpowszechnione jest w Skandynawii, Islandii i Rosji. Niestety polskie warunki klimatyczne nie pozwalają na zastosowanie tej metody w domu. Możemy suszyć je w piekarniku, ale efekt nie będzie taki sam. Do suszenia wykorzystujemy chude ryby (najczęściej z rodziny dorszowatych). Tłuste gatunki negatywnie reagują na wysoką temperaturę i ruch powietrza. Wytapia się z nich tran, a mięso nie nadaje się do spożycia.

Suszenie nie jest skomplikowanym procesem. Wypatroszone i oczyszczone tuszki ryb nabijamy na żerdzie. Odległość pomiędzy nimi nie może być zbyt duża. W przeciwnym razie porcje mięsa nie ususzyłyby się równomiernie. Przygotowane ryby umieszczamy w niezawilgoconym, nasłonecznionym i przewiewnym miejscu. Suszenie przeprowadzamy w miesiącach letnich. Może ono trwać od 8 do 30 tygodni. Czas ten zależy głównie od warunków pogodowych. Suszenie odbywa się prawidłowo, jeśli po naciśnięciu w najgrubszym miejscu ryba się nie odbarwia.

Ususzone ryby przechowujemy w suchym i ciepłym miejscu.

- Możemy jeść je na surowo - sushi

Ostatnio coraz częściej przygotowujemy sushi w domu. Należy pamiętać, że nie każdy gatunek ryby będzie nadawał się do jego przyrządzenia. Najodpowiedniejsze jest mięso tuńczyka, łososia czy pstrąga.

Surowe ryby nie powinny zbyt często pojawiać się w menu. Mogą być bowiem zarażone pasożytami: tasiemcami czy nicieniami. Niektóre ryby narażone na kontakt z rtęcią, mogą zawierać stosunkowo dużą ilość tego pierwiastka. Zawsze przed przystąpieniem do przygotowania sushi wkładamy ryby do zamrażarki. Zahamuje to rozwój bakterii. Pamiętaj, aby zaopatrywać się w ryby tylko u sprawdzonych dostawców.

żrudło http://www.niam.pl/pl/artykul/26-10_sposobow_na_rybe