Poradnik wędkarski

 
 

Zapach - tajemnica sukcesu

Zapach - tajemnica sukcesu
Zapach - tajemnica sukcesu
Podstawowym zmysłem ryb jest węch. Prawdą jest, że ryby rozpoznają zapach zanęty i przynęty nie biorąc jej do pyska. 
 
Dlatego wędkarze zaczęli dodawać różne zapachy do zanęt w celu lepszego wabienia ryb. Oddziaływanie zapachów na ryby nie budzi wątpliwości. Możemy to wykorzystać w danym łowisku, aby przyzwyczaić ryby do swojej pachnącej zanęty.
 
Latami testowano różne aromaty, aż wyodrębniono specyficzne zapachy przeznaczone dla poszczególnych gatunków ryb. Należy dodać, że w różnych zbiornikach spotkać można się z różnymi upodobaniami ryb. Dlatego jeżeli łowimy często w jednym zbiorniku, jesteśmy w stanie bezbłędnie przyprawić zanętę dla poszczególnych gatunków.
 
Chcąc znaleźć idealny zapach na dane łowisko, można zanętę podzielić na porcje i każdą z nich przyprawić innym zapachem. Po łowionych rybach jesteśmy wstanie zauważyć, który z aromatów działa skuteczniej i dłużej trzyma ryby w łowisku.
 
Ważna zasada: przy przyprawianiu zanęty nie polegajmy na własnym nosie. Nasz węch jest dużo słabszy od rybiego i można łatwo przesadzić z zapachem. Zasadniczo normą w przyprawianiu jest dodawanie od 1 do 2 łyżeczek od herbaty na 5 litrów zanęty. Można dodać trochę więcej, jeżeli zbiornik, w którym będziemy wędkować jest bardziej zanieczyszczony.
A oto przykłady aromatów i odpowiadające im gatunki ryb:
 
Cynamon - leszcz, płoć 
Czosnek - leszcz, płoć 
Anyż - płoć, ukleja, sandacz 
Goździki - karp, leszcz, płoć, ukleja i karpiowate 
Kminek - leszcz, lin, płoć 
Karmel - leszcz, karaś 
Koper włoski - płoć, ukleja 
Kozieradka - płoć, leszcz, ukleja 
Kolendra - leszcz, lin 
Melasa - leszcz, karaś, karp 
Nostrzyk - karpiowate 
Miód - karp, karaś, lin 
Szafran - karp, lin, amur 
Tatarak - karp, lin, amur, wzdręga 
Wanilia - leszcz, karp 
Kokos - karpiowate z leszczem i karpiem szczególnie 
Tran - okoń, węgorz, ukleja 
Truskawka - karp
 
 
Aromaty dodajemy do przygotowanej we własnym zakresie lub zakupionej w sklepie bazy zanętowej. Jeżeli trafimy idealnie w upodobania ryb na danym łowisku to mamy zapewnione udane łowy.